10 fakte interesante rreth Tokës

Autori:Avdyl Pajaziti

–  Toka, çdo vit, prodhon në shumë prej 72 Trilion dollarë mallra dhe shërbime.

–  Fjala Tokë është përdorur para 7,000 vitesh.

–  Toka nuk është sferë perfekte – ka një fryrje prej 27 miljeve në mesin e saj.

–  Toka është 32.1% Hekur dhe 30.1% Oksigjen.

–  Qendra e Tokës, në 10.380 °F, është aq e nxehtë sa Dielli.

–  Nëse Toka do të ishte e lëmuar,atë do e mbulonte një oqean 1.5 milje i thellë.

–  Është e vështirë për të treguar se ku mbaron Atmosfera e Tokës dhe ku fillon kozmosi.

–  Duke shkuar aq shpejt sa Toka ju do të mund të arrinit hënën në 3 orë e gjysmë.

–  Kur u formua Toka, dita ishte e gjatë vetëm 5 orë e gjysmë.

–  77% e popullsisë në Tokë jetojnë në pjesën Verilindore.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-interesante-rreth-tokes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala