10 fakte interesante rreth syrit

Autori:Avdyl Pajaziti

“Karrotat nuk ta përmirsojnë shikimin. Kjo ishte një gënjeshtër nga ushtrita Britaneze që e përdorën gjatë luftës me Nacistët.”

  1. Syri i njeriut mund ti dallojë mbi 10 milion ngjyra të ndryshme.
  2. Po të ishte syri i njeriut kamerë digjitale, do ti kishte 576 megapixel.
  3. Syri i i makushës është më i madh sesa truri i saj.
  4. Loja e famshme ‘tetris’, ndihmon në ushtrimin e syrit të shtrembër.
  5. Sytë mund të digjen nga dielli.
  6. Kameleonët mund ti lëvizin sytë e tyre në dy direkcione në të njejtën kohë.
  7. Bletët kanë 5 sy.
  8. Sytë e kaltër janë më të ndjeshëm ndaj diellit.
  9. Macet kanë tri qepalla.
  10. Syri ësthë i përbërë nga 2milion pjesë punuese.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-interesante-rreth-syrit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala