10 Fakte Interesante që si kemi ditur për trupin tonë

Autori:Avdyl Pajaziti

A e dini se njerëzit prodhojnë qeliza të reja të gjakut? Ndoshta edhe mund ta dinit. Por ka disa fakte te tjera te cilat nuk jane nen fokusin e debateve te herepashershme mjekesore dhe keshillues te artikujve. Ka disa fakte të tjera rreth trupit të njeriut të cilat janë mjaft interesante që t’i dini rreth trupit tuaj. Trupi juaj është i mbushur plotë me elemente të habitshme.

1 . KOCKAT E NJERIUT
Kockave Njeriut ( sidomos femuri ) është rreth 4 herë më i fortë se betoni. Një pjesë e eshtrave e cila qe është sa rreth nje inç kub mund të bartë një peshë 8.6 ton persiper.

Kockat, femuri

Kockat, femuri

2 . TESTIKUJT

Një mesatare e mashkujve prodhon rreth 10 milion qeliza të reja të spermës çdo ditë. Ky numër i spermatozoideve të reja është i mjaftueshem për të ripopulluar të gjithë planetin në vetëm 6 muaj.

Qelizat spermatozoide

Qelizat spermatozoide

3 . ORGANI ME I MADH

Organi më i madh i trupit të njeriut është të lëkura. Çdo person ka të ngjarë të ndryshojë rreth 18.14 kg ( 40 lbs) lëkurë në jetën e tij.

Lekura eshte organi me i madh njerezor

Lekura eshte organi me i madh njerezor

4 . GJUMI

Kur ju shkoni për të fjetur, ju zgjoheni me një madhësi të ndryshme. Trupi i njeriut është i drejtë e më i lartë, pasi ai zgjohet nga shtrati. Dhe lartësia duket e vogël gjatë ditës pasi trupi rendohet nga forcat e gravitetit.

Gjumi ju zgjat ne lartesi

Gjumi ju zgjat ne lartesi

5 . SYRI

Sipas një mesatareje, muskujt e fokusimit te syrit lëvizin rreth 100.000 herë në ditë. E thene ndryshe, kjo do të ishte e njëjtë sa te ecnit 50 milje çdo ditë për muskujt e këmbë tuaj.

Syri

Syri leviz sa 50 milje ne dite

6 . NXEHTESIA E TRUPIT

Sipas një mesatareje, sasia e nxehtesise qe një njeri ç’liron nga trupit në vetëm gjysmë ore është e mjaftueshme për të valuar një gjysmë-galon uji.

Trupi yne leshon shume nxehtesi

Trupi yne leshon shume nxehtesi

7 . FAKT TE JASHTEZAKONSHME

Qeniet njerëzore janë të vetmet gjitarët në botë që nuk mund të marrin frymë dhe te kapërdijne në të njëjtën kohë.

Njerezit nuk mund te gelltisin dhe marrin fryme ne te njejten kohe

Njerezit nuk mund te gelltisin dhe marrin fryme ne te njejten kohe

8 . SKUQJA

Një tjetër fakt i mahnitshëm për trupin tuaj është se kur ju skuqeni, edhe paretet e stomakut tuaj edhe skuqen në të njëjtën kohë.

Skuqja ne fytyre ndodh edhe ne stomak

Skuqja ne fytyre ndodh edhe ne stomak

9 . PESHTYMA

Kjo është interesante për ta ditur se në jetën tonë, ne prodhojnë pështymë të mjaftueshme sa për të mbushur të paktën deri në 2 pishina mesatare.

Ne sekretojme peshtyme sa dy pishina

Ne sekretojme peshtyme sa dy pishina

10 . HUNDA

Kujtesa e hundës tuaj është e madhe . Ajo ka aftësinë për të kujtuar rreth 50.000 aromat e ndryshme . Gjithashtu ,e ajrit që vjen nga hunda juaj kur ju teshtij ka një shpejtësi të pabesueshme prej 100mph ose më shumë.

Hunda jone mban mend deri ne 50.000 aroma

Hunda jone mban mend deri ne 50.000 aroma

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-interesante-qe-si-kemi-ditur-per-trupin-tone/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala