10 Fakte interesante për Shtetin e Kalifornisë

Autori:Avdyl Pajaziti

  1. Më së shumti ka gjela  në Kaliforni se në çdo shtet tjetër në Shtetet e Bashkuara.
  2. Qarku Alpinë  është  nga tetë më të voglit  prej 58 qarqeve në Kaliforni. Atje nuk ka shkollë, ATM, dentistë, banka, ose drita te trafikut.
  3. Nje nga tetë banorët e Shteteve të Bashkuara, jeton në Kaliforni.
  4. Kalifornia është shteti i parë qe ka arritur ndonjëherë një ekonomi prej trilion dollarësh në produktin bruto të shtetit.
  5. Kalifornia ka ekonominë më të madhe në SHBA.
  6. Nëse madhësia ekonomike e Kalifornisë do ishte matur në vetvete pa përfshirë gjithë SHBA, ajo do të renditej në ekonominë e 7-të më të madhe në botë.
  7. Los Angeles renditet si ekonomia e katërt më e madhe në krahasim me shtetet e tjera në SHBA.
  8. Kalifornia është e njohur në mënyra të ndryshme si vendi i qumështit dhe mjaltit, El Dorado State, Shteti i Artë, dhe Shteti i rrushit.
  9. Kalifornia prodhon më shumë se 17 milionë gallon verë të rrushit çdo vit.
  10. Në Kaliforni janë dy nga dhjetë qytetet më të populluara në SHBA: Los Angeles dhe San Diego.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-interesante-per-shtetin-e-kalifornise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala