10 fakte interesante për kafshët

Autori:Avdyl Pajaziti

1. Deri në 1818, një person mund të varej për vjedhje të deleve në Britani.

2. Kafshët më shpesh të përmendura në Dhiatën e Vjetër janë delja, qengji, luani, kau, kali, demi, dhia dhe deveja.

 1. Të gjitha milingonat dhe termitet në botë peshojnë më shumë se të gjitha qeniet njerëzore.

  4. Kafsha më shpesh e përmendur në Origjinën e llojeve të Darvinit është pëllumbi.

  5. Është e ndaluar për të hipur mbi një elefant nëpërmjet tuneleve të Aeroportit Hithrou në Londrës.

 2. Deri pesë për qind e armadillove mendohet se vuajnë nga lebra.

  7. Zëri kur lëshojnë qelbësit kur janë të lumtur quhet ‘dooking’.

 3. Një struc mesatar mund të vrapojë aq shpejt sa një kalë mesatar.
 4. Sipas ligjit të Alaskes, vrasja e drerit brilopatë shmanget vetëm nëse zhvendosjet kjo specie.
 5. “Njeriu është e vetëm kafshë që turpërohet. Ose që ka nevojë për të, “(Mark Twain).

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-interesante-per-kafshet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala