10 fakte interesante mbi sytë

Autori:Avdyl Pajaziti

Studimet e fundit kane treguar se ngjyrat dhe format e syve kane nje kuptim.

– Njerëzit dhe qentë janë të vetmet specie që kërkojnë sinjale pamorë nga sytë e individit tjetër dhe  qentë e bëjnë këtë kur bashkëveprojnë me njerëzit.

– Kornea e syrit të peshkaqenit është shumë e ngjashme me atë të njeriut. Ato janë përdorur si zëvendësim në operime të ndryshme të syrit të njeriut.

– Bebja e syrit rritet më shumë se 45% kur shikoni personi që dashuroni.

– Ekzistojnë disa ngjyra që sytë e njeriut nuk mund t’i shohin dhe këto quhen “Ngjyrat e pamundshme”.

– Mund të ndodh që njerëzit të lindin me ngjyra të ndryshme të syve. Kjo quhet heterokromi.

– Sytë tuaja peshojnë 8 gr dhe janë 2.54 cm të mëdhenj.

– Sytë janë aktiv gjatë tërë kohës.

– Njerëzit lexojnë 25% më ngadalë në kompjuter se sa në letër.

– Sytë tuaj mund të fokusohen në 50 gjëra për 1 sekondë.

– Sytë përdorin 65% të fuqisë së trurit, më shumë se çdo pjesë tjetër e trupit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-fakte-interesante-mbi-syte/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala