10 ekonomitë më të mëdha të botës

Autori:admin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të jenë ekonomia më e madhe e botës. Në vendin e dytë Kina e cila tashmë ka ekonominë dyfish më të madhe se ajo e Japonisë. Vendet kryesore evropiane janë të që të gjitha në top 10 të ekonomive më të mëdha të botës. Por, në bazë të parashikimeve ekonomitë e mëdha të Evropës do të kenë zbritje në ranglistë dhe pas 2020 parashihet që në 6 të parat të mos jetë asnjë vend nga kontinenti ynë. Aktualisht në top 6 janë tri ekonomi evropiane.
Më poshtë është lista e 10 ekonomive më të mëdha të botës e matur për nga madhësia e GDP-së:

1  Shtetet e Bashkuara 16,7 trilionë dollarë
2  Kina 9,2 trilionë dollarë
3  Japonia 4,9 trilionë dollarë
4  Gjermania 3,7 trilionë dollarë
5  Franca 2,8 trilionë dollarë
6  Britania e Madhe 2,7 trilionë dollarë
7  Brazili 2,2 trilionë dollarë
8  Italia 2,1 trilionë dollarë
9  Rusia 2,1 trilionë dollarë
10  India 1,9 trilionë dollarë

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-ekonomite-me-te-medha-te-botes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala