10 brendet më të blera

Autori:Avdyl Pajaziti

Çdo vit, kompania e hulumtimeve Kantar Ëorldpanel, lanson hulumtimin e saj vjetor rreth brendeve më të blera në botë.

– Tide – në pronësi të P&G. Brendi i detergjentit gjithashtu njihet si Alo, Vizir, apo Ace në disa vende, ka pasur blerje rreth 1.44 milion.

– Dove – në pronësi të Unilever. Brendi i artikujve të tualetit është rritur për tri pozita në listim që nga viti i kaluar. Ka pasur shitje rreth 1.46 milion.

– Knorr – gjithashtu është në pronësi të Unilever. Ky brend ka rënë për një pozitë që nga viti i kaluar, ka blerje 1.65 milion.

– Lay’s – në pronësi të PepsiCo. Kampanja e brendit të njour “Do us a flavour”, në të cilën konsumatorët janë ftuar për të sugjeruar ide të reja për patatina, gjë që i ka mundësuar brendit një rritje në Amerikë dhe Britani të Madhe. Ka pasur blerje prej 1.75milion.

– Pepsi – në pronësi të PepsiCo. Brendi i pijes Kola gjendet në vendin e gjashtë. Ka arritur përdorim 1.98 milion.

– Nescafe – në pronësi të Nestle. Brendi i kafesë është masiv, por ka pasur një rënje të vogël nga vendi i 4 në të 5. Ka pasur blerje 2.14 milion.

– Lifebuoy –në pronësi të Unilever. Misioni i brendit të sapunit është të ndryshojë gjendjen e higjienës të 1 miliard njerëzve në Azi, Afrikë, dhe Amerikë Latine. Ka pasur blerje 2.34 milion.

– Maggi – në pronësi të Nestle. Maggi, që prodhon supë, sos dhe produkte të tjera të ushqimit. Shitje ka pasur 2.76 milion.

– Colgate – në pronësi të Colgate-Palmolive. Colgate është brendi që është blerë thuajse nga gjysma e botës. Ka pasur blerje 3.99 milion.

– Coca Cola – në pronësi të Coca-Cola Company. Mban vendin e parë për 3 vite rresht, edhe pse ka humbur pikë. Ka pasur blerje 5.72 milion.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-brendet-me-te-blera/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala