10 arsyet që zbarkimi në hënë mund të jetë një rreng [Foto]

Autori:Avdyl Pajaziti

Teoria se zbritja në Hënë ishte mashtrim nga qeveria e SHBA për të  fituar  në garën e hapësirës mbi Rusinë, është diçka që ka rritur popullaritetin gjatë kohës. Rreth 20% e amerikanëve besojnë se SHBA nuk ka zbarkuar në hëna. Pas misioni Apollo përfundoi në vitet shtatëdhjetë, pse nuk kanë qenë ndonjëherë përsëri?

10. Valëvitja e flamurit

Teoricienët konspirative kanë vënë në dukje se kur ulja e parë në Hënë u shfaq direkt në televizion , shikuesit mund të shikonin qartë flamuri amerikan duke u valëzuar dhe valëvitur, Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin e vendosën atë. Problemi qartë këtu është se në atmosferën e hënës nuk ka ajër, dhe për këtë arsye nuk ka erëra të shkaktojnë valëvitjen e flamurit. NASA pohoi se flamuri ishte vendosur në një tub të hollë dhe efekti ishte shkaktuar nga ajo që shpaloset para se të vendoset.

9. Mungesa e ndikimit të Kraterit

A zbriti NASA vërtetë në hënë, aty do të ishte një  krater shpërthimi nën modulin hënor për të shënuar uljen e saj. Në çdo filmim apo fotografi të zbritjeve, asnjë krater nuk është i dukshëm, pothuajse sikur moduli ishte vendosur thjesht atje.

8. Burimet e shumta të dritës

Në hënë është vetëm një burim i fortë drite: Dielli. Kështu që është e drejtë për të sugjeruar se të gjitha hijet duhet të zhvillohet paralelisht me njëra-tjetrën. Video dhe fotografi tregojnë qartë se hijet bien në drejtime të ndryshme. Teoricienët konspirative sugjerojnë se fotot e uljes janë marrë nga një set filmi. NASA ka fajësuar peizazhin pabarabartë për  hije të çuditshme, me gunga dhe kodra mbi sipërfaqen e Hënës kinse kanë shkaktuar mospërputhje.

7. Rrezatimi Van Allen

Në mënyrë që të arrinin hënën, astronautët duhet të kalonin nëpër atë që është e njohur si rrezatimi Van Allen. Kjo zonë mbahet në vend nga fusha magnetike e Tokës dhe qëndron gjithmonë aty. Misionet Apollo në Hënë shënuan përpjekjen e parë ndonjëherë për të transportuar njerëzit  nëpër këtë zonë. Teoricienët konspirative pretendojnë se nivelet e rrezatimit do të kishte gatuar astronautët gjatë rrugës për në hënë, pavarësisht nga shtresa e aluminit veshjes së brendshme dhe të jashtme të anijes kozmike. NASA kundërshtoi këtë argument duke theksuar se astronautët të kaluan këtë vend për një kohë të shkurtër – që do të thotë se ata morën vetëm doza shumë të vogla të rrezatimit.

6. Objekti i pashpjeguar

Pas fotografitë e zbarkimit në hënë u përhapën, teoricienët ishin të shpejtë për të vënë re një objekt misterioz në pasqyrimin e helmetës  së një astronauti  nga misioni i Apollo 12. Objekti duket të jetë i varur nga një litar ose tel dhe nuk ka asnjë arsye që të jetë aty, duke çuar disa të sugjerojnë se kjo
gjenden zakonisht në studio të filmave.

5. Ecja e ngadaltë dhe kabllot e fshehura

Në mënyrë që të mbështesin pretendimet se zbarkimi në Hënë u gjirua në një studio, teoricienë konspirative duhej të jepnin llogari për kushtet e dukshme të gravitetit të ulët. Është sugjeruar se në qoftë se ju merrni pamjet e uljes në Hënë dhe e rritni shpejtësinë e x2.5 filmit, astronautët duket të jenë duke lëvizur në gravitetit të Tokës. Sa për lartësinë mbresëlënëse që kërcejnë astronauti, e cila do të ishte e pamundur për tu bërë në gravitetit të Tokës, kabllot fshehura dhe telat janë sugjeruar që ju dhanë astronautëve lartësi ekstra.
4. Mungesa e yjeve

Një argument bindës për mashtrimin e uljes në Hënë është mungesa totale e yjeve në ndonjë nga fotografitë / videot. Nuk ka re në hënë, kështu që yjet gjithmonë duken  të ndritshëm

3. Shkëmbi “C”

Një nga fotot më të famshme të zbritjes në Hënë tregon një shkëmb, me atë që duket të jetë shkronja “C” e gdhendur në të. Shkronja duket të jetë pothuajse krejtësisht simetrike, që do të thotë nuk ka gjasa që të jetë një dukuri natyrore. Është sugjeruar se shkëmbi është thjesht një objekt skene, me “C” përdoret një ekuipazhi filmash. NASA ka dhënë justifikime për shkronjën, nga njëra anë duke fajësuar një zhvillues fotografik që kishte bërë një shaka praktike, ndërsa nga ana tjetër ë duke thënë se ajo mund të ketë qenë thjesht një fije floku e humbur gjatë koklavitjes.
2. Kryqat

Nga kamerat e përdorura nga astronautët gjatë zbarkimit në Hënë kishte një numër të kryqave për të ndihmuar drejtimin. Këto janë të shtypura mbi  të gjitha fotografitë.

1. Sfondi i dyfishuar

Dy foto nga misioni i Apollo 15  tregojnë  në mënyrë të qartë kanë pamje identike, pavarësisht se janë të larg disa milje. Një foto tregon poashtu modulin Hënor. Si mund të jetë aty për një foto dhe të zhduket në një tjetër. Po ashtu ngjashmëria identike e kodrave që ishin disa milje larg na bënë të kuptojmë që ky ishte një mashtrim. /GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-arsyet-qe-zbarkimi-ne-hene-mund-te-jete-nje-rreng-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala