10 arsyet pse bebet janë më të zgjuar se sa mendojmë

Autori:Avdyl Pajaziti

Mosha më delikate për fëmijët është kur atë janë bebe. Ata shumë të brishtë dhe kërkojnë përkujdesje maksimale nga të gjithë. Bebet janë shumë të dashura për ne dhe shpesh na duket sikur janë antistres.

Ne luajmë dhe argëtohemi me ta, kur fillojnë të qeshin, të hedhin hapat e para e pastaj kur mësojnë çdo ditë nga një fjalë të re. Por a kemi menduar ndonjëherë se inteligjenca e tyre është me zhvilluar
seç mund ta perceptojmë vetë ne? Me siguri jo.

Studiuesit ka renditur 10 karakteristikat që i bëjnë bebet te zgjuara më shumë nga sa i mendonim.

1-  Bebet e kuptojnë kur u flitet një gjuhë e huaj

2- Bebet mund të kuptojnë emocionet e ndryshme

3- Truri i bebeve zhvillohet kur ata luajnë muzikë.

4- Bebet e vogla mund të kuptojnë fjalët.

5- Bebet mund të shprehin simpati

6- Bebet e adhurojnë dhurimin

7- Bebet vlerësojnë disiplinën

8- Bebet mësojnë nëpërmjet kopjimit

9- Bebet mund të njohin veten

10-Bebet lindin duke ditur si të notojnë dhe instiktivisht mbajnë frymën në ujë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-arsyet-pse-bebet-jane-me-te-zgjuar-se-sa-mendojme/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala