10 arsyet për të pirë ujë me limon

Autori:Avdyl Pajaziti

Ujë me limon, një pije shume e thjeshte por efikase me shume veprime te ndryshme është një aleat i madh për te gjithë trupin tone.

Për tu pire i vaket apo i freskët ne sezonin e veror ka shume veti qofte estetike por edhe ndihmon për te kuruar shqetësime te ndryshme.

1- Tretja

Lëkura e limonit te zier duke i shtuar dhe disa pika lëng limoni ose thjesht ujë te ngrohte është me te vërtet shume e shëndetshme për tretjen. Nëse e keni tepruar me ushqimin është mire ta konsumoni këtë lëng te vaket do te shihni rezultatet.

2- Stimulues imuniteti

Është e kot te listosh te gjitha te mirat e vitaminës C me te cilën limoni është i pasur, ujin me limon është mire ta pini menjëherë sapo e shtrydhni për te mos humbur agjentet aktiv. Mbron ne mënyrë perfekte nga sulmet e ndryshme por edhe nga sëmundjet sezonale

3- Antimyk dhe anti rrufë

Nëse jemi ftohur përdorimi i ujit me limon ndihmon kundër pezmatimit te fytit dhe për ta larguar atë sa me shpejt edhe ne këtë rast është mire qe uji te jete i vaket.

4- Kundër plakjes

Fal përmbajtjes se antioksidanteve ne këtë agrume, uji me limon është një sistem shume i mire për te parandaluar radikalet e lira, përgjegjës kryesor për plakjen e lëkurës dhe te trupit tone.

5- Anti inlfamator

Fal përmbajtjes acidit citrik mund te ndihmoje për te kontrolluar dhe reduktuar nivelin e acidit urik i cili mund te çoje ne zhvillimin e inflamacioneve te ndryshme. Shtojini ujit limon ujit edhe gjate vakteve, është ideale.

6- Stimulon metabolizmin

Nuk është një dobësues por te pini gjysme gote ujë me limon çdo mëngjes ndihmon për te rizgjuar metabolizmin.

7- Hidratues dhe pastrues

Ne sinergji te plote me ujin qe përdorim, limoni shton efektin pastrues dhe hidratues te ujit. Një trup i hidratuar është me i shëndetshëm edhe lëkura përfiton shume te mira sepse uji me limon pastron mbetjet e qelizave te vdekura se bashku me toksinat.

8- Rifreskues i frymës

Keni ngrënë rende? Te pini pak ujë me limon ndihmon për te dezinfektuar menjëherë gojën dhe eliminon aromat e këqija te ushqimeve te cilat mund t’u shkaktojnë alitoze.

9- Ndihmon sistemin nervor

Përmbajtja e potasit ne limon është një ndihme e madhe për te ruajtur te shëndetshëm sistemin nervor dhe për te ndihmuar aktivitetin fizik por edhe atë cerebral.

10- Zëvendëson efektin e kafeinës

Provoni te zëvendësoni kafene e mëngjesit me një limonade. Do te keni te njëjtin efekt “zgjimi” dhe energjie për te filluar ditën sa me mire.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-arsyet-per-te-pire-uje-me-limon/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala