10 arsye që i japin kuptim jetës për të jetuar

Autori:Avdyl Pajaziti

Shumica prej jush harron se jeta është tepër e shkurtër! Sorollateni sikur të keni gjithë kohën që doni, por nga ana tjetër kur bini pre e stresit dhe e problemeve nuk doni më ta jetoni atë! Kjo nuk është aspak e drejtë, pasi mjafton të kujtoni vetëm 10 arsye të thjeshta për të cilat ia vlen të jetosh! Zbulojini më poshtë… Ka një sërë arsyesh për të cilat ia vlen të jetosh: sot do t’ju propozojmë 10, ato që në dukje janë më ndikueset për secilin prej nesh! Shikim të këndshëm!

10. Mund të hash një picë – Arsyeja më e thjeshtë, por edhe më e shijshme: nëse jeni me humor të keq, gatuani një picë ose shkoni dhe hajeni atë në një piceri! Do të shihni se si në pak minuta do t’ju vijë një buzëqeshje e bukur!

9. Mund të luash me videolojëra – Jeni të mërzitur? Nuk keni asgjë për të bërë? Atëherë ose lexoni një libër të bukur ose bëni një ndeshje me videogame, që zakonisht është një “ilaç” i thjeshtë për më të vegjlit! Futboll, apo gara me makina, nuk ka rëndësi se çfarë vendosni të luani, e rëndësishme është që të kënaqeni shumë!

8. Mund të dëgjosh muzikën që do – A e dinit se dëgjimi i muzikës për një orë në ditë ul depresionin dhe ankthin në 25 për qind? Në bazë të kësaj, vendosni kufjet ose ngrini volumin e muzikës, në shtëpi ose në makinë, kudo që gjendeni. Duke dëgjuar këngët tuaja të preferuara mund të gjeni menjëherë buzëqeshjen dhe dëshirën për të jetuar këtë jetë në mënyrën sa më të mirë të mundshme.

7. Mund të frymëzohesh nga shumë persona dhe të kesh idhujt e tu – Këngëtar, futbollist, DJ, shkrimtar, poetë…nuk ka rëndësi, se cilët janë idhujt tuaj: ndiqni gjithmonë, merrni shembull nga ata dhe rigjeni inspirimin tuaj, që nuk do të mund të jetë i pavlefshëm nëse nuk hiqni dorë nga ëndrrat tuaja!

6. Mund të shikosh të gjithë filmat apo serialet që doni –  Nëse ju nuk mund të arrini pikat sa më sipër, qetësohuni, nuk ka problem: çfarë gjëje tjetër është më e mirë sesa të shikoni filmin tuaj të preferuar duke u rehatuar në divanin e sallonit tuaj? Në ditët e sotme, filmat për t’u parë nuk mungojnë kurrë, as në televizion dhe as në dyqanet me DVD!

5. Mund të duash kë dëshiron dhe të përpiqesh që të të duan – Kjo padyshim është një ndjenjë brenda nesh që sa herë shfaqet na kujton se sa e bukur është jeta: sigurisht, po flasim për dashurinë! Dashuroni dhe përpiquni që t’ju dashurojnë dhe nëse gjërat nuk janë reciproke, mos u demoralizoni, përkundrazi! Të gjithë kanë nevojë të rriten, të mësojnë dhe të kenë eksperiencë: mos u fiksoni shumë te një person, shikoni përreth, sepse shpesh personi i duhur për ne është më afër nga sa mund ta mendojmë!

4. Mund të përdorësh internetin – Me internetin, në ditët e sotme, mund të bësh vërtet gjithçka: të luash, të gjesh informacione, të argëtohesh, të qëndrosh i/e lidhur me tërë botën, falë rrjeteve sociale, të shikosh video, të flasësh me miqtë dhe familjarët, të bësh pazar dhe shumë gjëra të tjera. Pra ai nuk të mërzit!

3. Mund të udhëtosh – Sipas një studimi të fundit, nëse shpenzohen shumë para për të blerë objekte materiale, te lumturia nuk arrihet kurrë, por ndërkohë nëse ato para shpenzohen për të udhëtuar, atëherë lumturia që ndiejmë është shumë e madhe! Nuk ka asgjë më të bukur sesa një udhëtim përreth botës, për të zbuluar horizonte dhe kultura të reja!

  1. Mund të përpiqesh të përmirësohesh vazhdimisht – Një prej objektivave kryesorë për gjithsecilin prej nesh është përmirësimi sa më i mundshëm, në vazhdimësi: provohet për t’u rritur, për t’u bërë dikush dhe për të realizuar ëndrrat në sirtar…E gjithë kjo është qartësisht e mundshme: është pikërisht kjo e bukura e jetës, të shohësh veten duke ndryshuar për mirë, duke u rritur, përmirësuar, duke u ndier në paqe me vetveten! Jeta kështu është, nuk ndalemi asnjëherë së mësuari!  

1. Mund t’i japësh shoqërisë kontributin tënd … – dhe në fund gjëja më e bukur është të zbulosh se ekzistenca jote, ndoshta ka vërtet një kuptim: dhënia e kontributit tënd të madh ose të vogël për shoqërinë apo komunitetin ku jeton! Mos ngurroni asnjëherë që të tregoni vlerat tuaja!

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-arsye-qe-i-japin-kuptim-jetes-per-te-jetuar/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala