10 vetitë kryesore të kokosit

Autori:Avdyl Pajaziti

1. I pasur me përbërës ushqimorë, fibra, dhe minarale.

2. Mjet natyral anti­viral, anti­bakterial, anti­protozoal, me një fjalë mbyt gjithqka të dëmshme brenda dhe jashtë trupit.

3. Fuqizon energjinë, rezistencën trupore, përmirëson funksionin e gjendrrës tiroide dhe metabolizmin duke parandaluar kështu mbipeshën dhe duke ndihmuar rënien në peshë.

4. Ndihmon ruajtjen e shëndetit tek diabetikët duke përmirësuar sasinë e insulinës dhe sasinë e glukozës në gjak.

5. Mbron nga osteoporoza duke përmirësuar thithjen e kalciumit dhe magnezit, ndërton kocka dhe dhëmbë të fuqishëm.

6. Mbron trupin nga llojet e ndryshme të kancerit.

7. Mbështet shërimin dhe rigjenerimin e lëkurës dhe e ruan nga radikalet e lira që nxisin plakjen e saj.

8. Acidi laurik në vajin e kokosit vepron si deodorant natyral duke mbytur bakteriet që prodhojnë aromën e nënsqetullave.

9. Zbut lëkurën, forcon flokun, parandalon rrudhat, palet dhe njollat e pleqerisë si dhe kontrollon perutin.

10. Nuk ka efekte të dëmshme anësore.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-aresyet-kryesore-pse-e-dua-vajin-e-kokosit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala