10 gjëra që sigurt nuk i keni ditur për Disneyland

Autori:Avdyl Pajaziti

Walt Disney kishte plane të mëdha për pushimoren e tij me personazhet e preferuara, dhe njëri prej tyre ishte edhe një ëndërr për të krijuar një të ardhme të komunitetit eksperimental prototip. Jo vetëm që do ishte park zbavitës, por gjithashtu do të ketë pajisje hi-tech. Vizionari fatkeqësisht vdiq disa vjet para hapjes së qytetit të tij futuristik për fëmijë, më 1971 në Oregon, Florida.

Resorti është në madhësi të San Franciskos
Disneyland në Oregon ka 103,6 kilometra katrorë. Pra, është po aq e madhe sa pjesa tokësore e San Franciskos – 121 kilometra katrorë.

Qyteti punëson mijëra njerëz
Nuk është e lehtë për të mirëmbajtur këtë qytet zbavitës, për këtë arsye Disneyland punëson rreth 62,000 njerëz. Kjo e bën atë një nga kompanitë më të fuqishme private në SHBA.

Vendi i duhur për të humbur syzet
Çdo ditë punonjësit e Disneyland gjejnë rreth 200 palë syze dielli, dhe i bartin ato në mesin e sendeve të humbura.

Gjeldetii cili flet
Këmbët e mëdha të gjeldetit të cilat flasin, për herë të parë janë paraqitur për publikun në Disneyland më 1990, dhe që nga atëherë ato janë bërë kaq të njohura sa që janë futur edhe nëpër parqe të tjera. Në Disneyland çdo vit hahet rreth 1.6 milion kofshë të qurës, dhe mund të blihen edhe të gjitha llojet e suvenireve me këmbë të gjeldetit si një motiv.

disneyland-park

Bota Disneymundtë mirëmbahet vet
Në Disneyland, pikërisht në tokën Epkot, çdo vit kultivohen rreth 30 ton të frutave dhe perimeve. Ky ushqim përdoret për kuzhinën e Disneyland.

 Lisi, i cili është përgjegjës për daljen edhe të 500 lisëve të tjerë
Lisi i lirisë në sheshin Liberty, në të ashtuquajturin Magic Kingdom, është i vjetër për më shumë se 100 vjet, dhe mbi frytet e tij u bë si babai i më shumë se 500 pemë lisi në zonën përreth.Apartamenti, Gjumi i Princeshës
Në kalanë e Hirushës brenda Disneyland, gjendet apartamenti i disenjuar për princeshat, dhe në të mund të flejnë gjashtë njerëz. Ekrani i madhë LCD është shëndruar në një pasqyrë magjike, dhe apartamenti në tërësi është plotë surpriza në formën e pajisjeve moderne. Fatkeqësisht, apartament nuk mund të rezervohen, por fituesit përzgjidhen rastësisht si fitimtarë të gjumit të Princeshës.
 
Çmimi i biletave
Në fillim të Disneyland, bileta për të rriturit ishte rreth 27 Euro. Sot, kryesisht për shkak të inflacionit, çmimi arrinë shumën prej 63 Euro.

Disneyland-Park-1

Kapiteni Eo nga 3D filmi shkencorë-fantastik, në të cilin luajti Michael Jackson, para paraqitjes në kinema është paraqitur në Disneyland. Regjisori i filmit ishte Francis Ford Coppola dhe producent ishte George Lucas. Pas vdekjes së Xheksonit, në vitin 2010 filmi është shfaqur sërish në parqet e Disney rreth botës.

Përfitimetmjedisoretë Disneyland
Rreth 25 kilometra nga Disneyland është vendosur rezervoari i cili mbulon 12.000 hektarë të tokës së lagësht, të cilën kompania e ka blerë në vitin 1990. Disneyland siguron burime që nxisin ruajtjen e kafshëve të egra në rezervë, si kompensim për atë që ai ka marrë nga natyra, për ndërtimin e qytetit të tij./femra.net/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/0-gjera-qe-sigurt-nuk-i-keni-ditur-per-disneyland/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala