​Vetëvendosje e përjashton edhe dialogun me Qeverinë

Autori:Gazeta Fjala

Nënkryetari i Vetëvendosjes, Driton Çaushi e ka përjashtuar dialogun me Qeverinë.

Ka thënë se mundësia për t’u ulur bashkë me Thaçin e Mustafën ka përfunduar shumë më herët. Sipas tij, pas situatës së krijuar, një mundësi e dialogut pozitë-opozitë nuk është as reale.

“Mundësia për t’u ulur bashkë ka përfunduar shumë më herët. Është paksa e pamundur që liderët e tillë politik siç janë Mustafa e Thaçi, që kanë pranuar të nënshkruajnë marrëveshje kaq të dëmshme për Kosovën të ulen për një kompromis me liderët e opozitës. Natyrisht që do të ishte ideale sikur të ekzistonte një mundësi e tillë por besoj nëse e kuptojmë situatën në të cilën gjendemi marrëveshjet që janë nënshkruar, një mundësi e tillë nuk është reale”, ka thënë Çaushi, për Kosovapress.

Ndërkohë, AAK dhe NISMA e kanë përkrahur idenë e dialogut me Qeverinë me kusht që të tërhiqet nënshkrimi nga marrëveshjet e arritura me Serbinë e Malin e Zi.

Edhe Kryeministri Mustafa ka shprehur gatishmëri për dialog në Kuvend dhe në ndonjë tryezë. Por, edhe zyrtarët e Qeverisë e kanë mohuar mundësinë e tërheqjes nga nënshkrimet e marrëveshjeve me dy shtete fqinjë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/%e2%80%8bvetevendosje-e-perjashton-edhe-dialogun-me-qeverine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala