​Mbi gjysmë milioni euro për heqjen e borës, a do t’ia dalë këtë dimër Shpend Ahmeti?

Autori:Gazeta Fjala

Komuna e Prishtinës, që drejtohet nga Shpend Ahmeti i VV’së, ka vendosur t’i shpenzojë 542 mijë euro për ta hequr borën këtë dimër nëpër rrugët e kryeqytetit. Punën edhe këtë herë ua ka besuar thuajse të njëjtave kompani që i ka kontraktuar vitin e kaluar, në të cilin edhe ka pasur edhe kritika për pastrim. A do ta befasojë edhe këtë herë bora Ahmetin?

Pastrimi dhe mirëmbajtja e rrugëve të kryeqytetit u ka sjellë çdo herë telashe drejtuesve të Komunës së Prishtinës. Kritika për këtë ka pasur edhe gjatë vitit të kaluar, ku shumë rrugë e trotuare patën mbetur të mbuluara nga bora.

Por, cila do të jetë situata këtë vit, mbetet të shihet.

E derisa tani me veç priten reshjet e para të borës, komuna e Prishtinës ka kryer edhe procedurat tenderuese.

Këtë vit, sipas njoftimit në KRPP, komuna e Prishtinës ka përzgjedhur 6 kompani për mirëmbajte të rrugëve dhe trotuareve. Derisa, vlera e krejt kësaj punë kap shumën e 542 mijë eurove, shkruan Gazeta Express.

Tenderi “Mirëmbajtja dimërore e rrugëve dhe trotuareve të qytetit” këtë herë është ndarë në gjashtë pjesë.

Kompanitë fituese janë “Dardania” , “Toifor”, “VZ Company”, “Ve mor”, “Pastrimi” dhe “Niti” &”Ledi Ing”. “Pjesa e I-rë “Dardania” 76,128.69 €. Pjesa e II-të “Toifor” 91,747.12 €. Pjesa e III-të, VZ Company” 108,068.64 €. Pjesa e IV-të, “Ve mor” 66,486.22 €. Pjesa e V-të, “Pastrimi” 103,204.10 €. Pjesa e VI-të, “Niti” &”Ledi Ing” 95,827.31 €”, thuhet në njoftimin e KRPP-së.

Komuna e Prishtinës dhe kompanitë fituese kontratën do ta nënshkruajnë më 16/11/2015.

Ndryshe, Komuna vitin e kaluar pati përzgjedhur katër kompani për mirëmbajtjen e rrugëve gjatë sezonit dimëror. Kompanitë përgjegjëse për mirëmbajtjen e rrugëve në kryeqytet janë ‘Zahiri’, ‘Toifor’, ‘Euro Partners’dhe Alko Impex’.

Këto kompani ishin të kontraktuara t’i mirëmbajnë gjithsej 310 rrugë të qytetit. Ndërsa, për mirëmbajtjen e rrugëve në viset rurale të Komunës së Prishtinës, janë të kontraktuara dy kompani, ‘VZ kompani’ dhe ‘Dardania”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/%e2%80%8bmbi-gjysme-milioni-euro-per-heqjen-e-bores-a-do-tia-dale-kete-dimer-shpend-ahmeti/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala