​16 vjet nga masakra e Lubeniqit‏

Autori:Avdyl Pajaziti

Sot bëhen 16 vjet nga masakra e paramilitarëve serbë bë fshatin Lubeniq të Pejës.

Më 1 prill 1999 formacioni paramilitar serb i quajtur “Çakallët” kanë hyrë në këtë fshat duke masakruar 71 civilë shqiptarë.

Edhe më 25 maj të vitit 1998 në këtë fshat forcat serbe kanë pushkatuar nëntë burra.

Kohë më parë, gjykata në Beograd, pati dënuar me 120 vjet burgim 9 anëtarë të formacionit paramilitar serb, “Çakallet”, për krime lufte ndaj më shumë se 124 civilëve shqiptarë në Kosovë

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/%e2%80%8b16-vjet-nga-masakra-e-lubeniqit%e2%80%8f/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala