Zbulohet një skelet njeriu i vjetër 3,6 milionë vjet

Autori:Gazeta Fjala

auto_zbuli1512577658

Shkencëtarët në Republikën Jugafrikane kanë zbuluar skeletin e plotë të njeriut, i vjetër rreth 3,6 milionë vjet.

Universiteti Vitvatersrand ka treguar fosilin komplet të australopitekusit.

Pritet që ky zbulim t’iu ndihmojë kërkuesve të kuptojnë më mirë paraqitjen dhe lëvizjen e njeriut, transmeton kp.

Studiuesve iu janë dashur 20 vjet të gërmojnë, të pastrojnë, rikonstruktojnë dhe analizojnë skeletin e brishtë.

Eshtrat janë gjetur në shpellën Sterkfontejn, në afërsi të Johanesburgut.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/zbulohet-nje-skelet-njeriu-i-vjeter-36-milione-vjet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala