Zbulohet një planet i ri ku mund të ketë jetë

Autori:Gazeta Fjala

auto_unnamed1492710289

Shkencëtarët zbuluan një planet të ri, i cili hyn në mesin e trupave të vegjël kozmikë në të cilin mund të zhvillohen forma të jetës, shkruan revista “Nature”.

Planeti “LHS 1140b” ndodhet në orbitën e yllit Kita dhe është 40 vjet dritë larg Tokës, përkatësisht 378.400 miliardë kilometra.

“Shpresojmë se ka atmosferë”, tha Havier Bonfis, astronom nga Observatoriumi shkencor i Universitetit në Grenobël.

Planeti ka diametër 1,4 herë më të madhe se sa diametri i Tokës dhe gjashtë herë masë më të madhe, dhe astronomët kanë konkluduar se ka përbërje shkëmbore, sikurse Toka.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/zbulohet-nje-planet-i-ri-ku-mund-te-kete-jete/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala