Zbulohet mashtrimi: Gruaja kineze pranon fajësinë për ekzekutimin e skemës së ‘turizmit të lindjes’ në SHBA

Autori:Gazeta Fjala

53344cdaecad04e06eb634fc-1920-960-780x439

Dong-juan Li nga Kina ka pranuar fajësinë përpara një gjykate amerikane për drejtimin e një zinxhiri “për lindjen e turizmit” për shtetas të pasur kinezë që paguanin që fëmijët e tyre të lindnin në Shtetet e Bashkuara për t’u bërë shtetas amerikanë.

Li u siguroi klientëve trajnime se si të anashkalojnë kontrollet e imigracionit në SHBA dhe të fshehin shtatzëninë, raporton BBC.

Duke vepruar kështu, ajo ngriti një fitim monetar të paligjshëm prej 2, 4 milionë dollarë.

Ajo do të dënohet në dhjetor, dhe mund të marrë 15 vjet burg.

Li pranoi që midis 2013 dhe 2015, kompania e saj ngarkoi shtetas të pasur kinezë, përfshirë zyrtarë qeveritarë, me 40,000 deri 80,000 dollarë për trajnime për lindjen e fëmijëve në SHBA.

Kompania mburrej më shumë se 500 klientë në faqen e saj të internetit, sipas BBC.

Li u tha klientëve që fillimisht të fluturonin nga Kina në Hawaii, pasi do të ishte më e lehtë të kalonin doganat amerikane.

Ajo gjithashtu pranoi se kishte mësuar klientët çfarë të deklaronin në Konsullatën e SHBA në Kinë, se ata do të qëndronin vetëm për dy javë në vend të tre muajve pasi të lindnin.

Li pranoi fajësinë për planifikimin për të kryer mashtrim imigracioni dhe mashtrim vizash.

Edhe pse nuk është e paligjshme të vizitosh SHBA dhe të lindësh atje, kërkesat e rreme për vizë janë të paligjshme.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/zbulohet-mashtrimi-gruaja-kineze-pranon-fajesine-per-ekzekutimin-e-skemes-se-turizmit-te-lindjes-ne-shba/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala