VV-ja kundër seancës së thirrur nga Kadri Veseli

Autori:Gazeta Fjala

vetevendosje-633x380

Lëvizja “Vetëvendosje”, e cila ka kohë që po kërkon në forma të ndryshme të thërrasë një seancë të jashtëzakonshme, nuk po e dëshiron atë të thirrur nga pushteti.

Teute Rrusta, koordinatore e Qendrave të Lëvizjes “Vetëvendosje”, e ka quajtur absurde inicimin e një seance të jashtëzakonshme për rastin “Dehari”. “Ky pushtet nuk po do ta përfillë as vullnetin e këtyre 23 mijë qytetarëve, duke na folur për inicim të seancës nga vetë pushteti, gjë e cila është absurde, kur po bëhen disa herë që dështon mbajtja e seancës nga pengesat e këtij pushteti.

Këtë gjë duhet ta bëjnë qytetarët, ashtu siç tashmë kanë filluar. Qytetarët kanë kërkuar ngritjen e rastit të Astritit në Kuvend. Dhe kjo do të ndodhë”, ka thënë Rrusta për gazetën “Zëri”, duke vënë dyshime rreth vdekjes së aktivistit të tyre, Astrit Dehari.

“Ndër qytetarë ka revoltë të madhe për vdekjen e Astritit dhe mënyrën sesi është marrë sistemi i drejtësisë me rastin. Arsyet e vdekjes së tij janë shumë të dyshimta. Në anën tjetër, administrimi i dëshmive ka bërë që procesi i hetimit të dëmtohet.

Zinxhirit të problemeve që e kanë përcjellë procesin tash e sa kohë i është bashkuar edhe koalicioni PDK–LDK”, është shprehur ajo, sipas së cilës kjo Qeveri, në institucionet e së cilës gjejnë vdekjen qytetarët, nuk është e interesuar për drejtësi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/vv-ja-kunder-seances-se-thirrur-nga-kadri-veseli/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala