Vetitë e xhinxherit dhe limonit

Autori:Zekirja Shabani

xhinxherlemon-750x500-640x427

Xhenxhefili (ose xhinxheri) dhe limoni janë dy ushqime me shumë veti të dobishme për trupin tonë. Të mbledhura së bashku çdo ditë janë një shërim i vërtetë për shëndetin: ato janë depuruese, anti-inflamatore, forcojnë sistemin imunitar dhe ndihmojnë në humbjen e peshës. Gjithashtu nxisin tretjen dhe janë antioksidantë të shkëlqyer falë pranisë së vitaminës C. Ne zbulojmë vetitë kryesore të xhenxhefilit e limonit dhe recetat për t’i përdorur ato në maksimum.

Vetitë e dobishme të xhenxhefilit dhe limonit

Por cilat janë vetitë e xhenxhefilit dhe limonit?

Xhenxhefili: Ka veti anti-inflamatore, në fakt, ndihmon në rast se jeni prekur nga gripi, i ftohti dhe t dhimbja e fytit. Ai gjithashtu vepron si një ilaç për dhimbje në rast të dhimbjes menstruale, nyejve dhe dhimbjeve të kokës. Ndihmon tretjen dhe parandalon formimin e gazit të zorrëve. Xhenxhefili gjithashtu përdoret për të kontrolluar kolesterolin e keq dhe sheqerin në gjak.

Limoni: ky frut është i pasur me vitaminë C që ndihmon në forcimin e sistemit imunitar duke parandaluar të ftohtët dhe gripin. Gjithashtu ndihmon në pastrimin e mëlçisë duke ndihmuar në eliminimin e të gjitha mbeturinave, duke pastruar kështu trupin. Ai lufton mbajtjen e ujit duke ndihmuar trupin për tu detoksifikuar, si dhe për të eliminuar ënjtjen e barkut. Limoni gjithashtu ndihmon për të përmirësuar tretjen dhe ka veti të shkëlqyera antibakteriale. Nëse e konsumoni çdo ditë, limoni gjithashtu ndihmon për të eliminuar gurët e veshkave dhe tëmthit.

Xhenxhefili dhe limoni për të humbur peshë

Xhenxhefili dhe limoni së bashku janë të shkëlqyer për humbjen e peshës: rritin ndjenjën e ngopjes dhe duke e pirë të nxehtë, bëjnë metabolizmin më aktiv duke ndihmuar në djegien e yndyrës. Limoni në veçanti, ndihmon për të largimin e helmeve nga trupi. Xhenxhefili është i shkëlqyeshëm për humbjen e peshës: favorizon humbjen e peshës falë komponentëve të tij me aromën dhe ngrohjen, të tilla si gingerol, të cilat e bëjnë atë një ushqim termogenik, një djep i vërtetë yndyror natyror.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se, në mënyrë që të përfitoni nga efektet holluese të xhenxhefilit dhe limonit, është e rëndësishme të ndiqni një dietë të shëndetshme, aktivitet fizik të rregullt dhe të pini të paktën dy litra ujë në ditë. Xhenxhefil dhe limon duhet të konsiderohen si ushqim për t’u integruar në një dietë të ekuilibruar, në këtë mënyrë ata mund të jenë një ndihmë e madhe.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/vetite-e-xhinxherit-dhe-limonit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala