Vetëm një cigare në ditë shkakton probleme me zemër

Autori:Gazeta Fjala

duhani-2_1478727183-8895577

Duhanpirësit kanë nevoje që ta lënë duhanin tërësisht në vend se të konsumojnë më pak.

Një studim i fundit ka treguar që vetëm një cigare në ditë mund të ngrisë rrezikun e sëmundjeve dhe sulmeve në zemër.

Personat që konsumojnë vetëm një cigare në ditë kanë më shumë gjasë për të zhvilluar sëmundje të zemrës për 50% dhe për 30% sulm në zemër, krahasuar me ata që nuk janë duhanpirës.

Studiuesit kanë thënë që nuk ka nivel të sigurt për duhanpirje, megjithatë ata kanë potencuar se personat që konsumojnë më pak janë më të prirur për ta lënë tërësisht.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/vetem-nje-cigare-ne-dite-shkakton-probleme-me-zemer/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala