Vendet ku vjeshta jep spektakël

Autori:Gazeta Fjala

73

Këtë vit vjeshta nga pikëpamja astronomike ka nisur më 22 shtator, në orën 14:21.

Për t’i dhënë mirëseardhjen, ju paraqesim disa vende ku natyra në vjeshtë jep spektakël.

1. Alaska

1

Ngjyrat mahnitëse të Serpentine Hot Springs, një zonë gjeotermale që ndodhen në rezervatin natyror të Bering Land Bridge, Alaskë.

2. Patagonia

2

Në prill, kur tek ne është pranverë, këtu në Patagonia është vjeshtë. Natyra e egër bëhet një peizazh i mrekullueshëm.

3. Hyde Park

3

Shpërthimi i ngjyrave në zonën më të gjelbëruar që ndodhet në zemër të Londrës. Kjo është vjeshta në Hyde Park.

4. Andet

4

Vjeshta në zinxhirin e maleve të Amerikës së Jugut. Me 7200 kilometrat Andet, janë vargmalet më të gjata në botë.

5. Maine

5

E kuqja e thellë e fushës Mainë të mrekullon. Ajo ndodhet në Nju England të SHBA-së.

6. Parku Qendror (Central Park)

6

Njujorkezët kërkojnë ngjyrat e vjeshtës duke shëtitur në parkun e tyre të famshëm.

7. San Severino Marche

7

Ndodhemi në Itali. Perëndimi ju dhuron një magji kodrave të ngjyrosura nga gjethet e pemëve.

8. Tokyo

8

Vjeshta në qiellgërvishtësin e Tokios në Japoni. Ndodhemi në Kopshin Kombëtar të Shinjuku Gyoen

9. Villa Ada

9

Vjeshtë e pasqyruar në ujë dhe që ndodhet në parkun publik të Romës, në rrugën Salaria.

10. Kinë

10

Reflekset e ngjyrave në liqenin “Five Flowers” të Parkut Kombëtar të Jiuzhaigou.

11. Slloveni

11

Në Bohinj, ku uji rrjedh furishëm midis shkëmbinjve të mbuluara me ngjyrat e vjeshtës dhe myshkut.

12. Zelandë e Re

12

Një rrugë në Queenstown, të Ishullit të Jugut.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/vendet-ku-vjeshta-jep-spektakel/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala