Vasfije Krasniqi pjesë e dokumentarit suedez

Autori:Gazeta Fjala

TA-728x430

Vasfije Krasniqi Goodman është bërë pjesë e një dokumentari suedez ku ka rrëfyer ngjarjen e saj si viktimë e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë.

Në faqen zyrtare të dokumentarit është dhënë edhe një njoftim se çfarë përmban ky dokumentar.

“Vasfija nga Kosova flet për mënyrën sesi ajo ju nënshtrua abuzimit seksual gjatë luftës në fund të viteve 1990. Kolbassia från Chad ju nënshtrua abuzimit seksual si fëmijë nga ata që do ta mbronin atë. Jill Trenholm, Angela Muvumba Sellström och Maria Eriksson Baaz flasin për kërkimet e tyre, autorët e krimit dhe se si të parandalojnë dhunën seksuale në konflikt. Ne gjithashtu dëgjojmë dëshmitë e të mbijetuarve nga pjesë të ndryshme të botës të lexuara nga Petra Marklund, Yandeh Sallah dhe Arantxa Alvarez. Programi është pjesë e Muzikës Ndihmuese 2019”, thuhet në njoftim.
Krasniqi-Goodman është e para grua e mbijetuar nga dhuna seksuale gjatë luftës së vitit 1999 e cila foli publikisht për përjetimet gjatë torturës seksuale gjatë luftës. Ajo jeton në Teksas të SHBA-ve, është e martuar dhe është nënë e dy fëmijëve. Tashmë 36 vjeçarja, Krasniqi-Goodman ishte vetëm 16 vjeçare kur u dhunua nga policët serbë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/vasfije-krasniqi-pjese-e-dokumentarit-suedez/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala