Ushqimet që ju bëjnë të ndjeheni të uritur

Autori:Gazeta Fjala

Bread-and-pasta

Shpesh na ndodhë që kemi përfunduar ushqimin megjithatë pas disa minutash kemi nevojë që të hajmë diçka të vogël.

E kjo nuk ka të bëj me sasinë që keni ngrënë apo në qoftë se keni ngrënë shpejtë apo ngadalë.

Që të mos ndjeni uri pas vakteve duhet të bëni ndryshime në ushqimet që hani.

Buka e grurit
Buka e grurit ka një indeks të lartë të glicemisë që shkakton çrregullim të sheqerit në gjak duke ju bërë të ndiheni më të uritur. Prandaj zëvendësoni bukën e grurit me bukë elbi, misri dhe thekre.

E verdha e vesë
Shpeshherë e shmangni të verdhën e vesë duke menduar se është armiku numër një i kolesterolit, dhe ndoshta bëni mirë, por ndryshe nga e bardha ajo arrin t’ju ngopë pasi është e mbushur me proteina dhe minerale të nevojshme.

Orizi i bardhë
Orizi i bardhë ka  karbohidrate të thjeshta që kthehen shpejt në sheqer duke iu bërë të uritur përsëri. Prandaj në vend të orizit të bardhë përdorni atë kafe ose të zi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/ushqimet-qe-ju-bejne-te-ndjeheni-te-uritur/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala