Uji mineral i dëmshëm për shëndetin?

Autori:Gazeta Fjala

7d33fb6fa1af8e5701e00dd39faf33d72332f4c1_1474320951-7718550

Të pish ujë mineral nuk është e njëjtë si të pish ujë të thjeshtë.

The Atlantic raporton se uji mineral mund të ketë efekte të dëmshme në shëndetin tonë oral. Përbërësi i vetëm i tij përveç ujit është acidi karbonik, i cili jep efektin e flluskave dhe që mund të dëmtojë dhëmbët me kalimin e kohës, transmeton Gazeta Express.

Por, uji mineral është ende një zgjidhje më e mirë se sa pijet me sheqer, të cilat shkaktojnë obezitet dhe diabet.

Një studim i kryer nga Universiteti i Birminghemit gjeti se uji mineral është i dëmshëm për dhëmbët po aq sa edhe pijet me sheqer.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/uji-mineral-i-demshem-per-shendetin/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala