Turqia ia she hajrin krizës së lirës, mbushen plazhet me turist

Autori:Gazeta Fjala

turkey

Rënia dramatike e lirës turke me 36 për qind që nga fillimi i vitit ka kompensuar ofertën turistike të shumë agjencive evropiane.

Siç shkruan “Guardian” britanik, këto ditë interesi për vendpushimet turke këtë vit u rrit 63 për qind dhe ka 57 fluturime në javë në Antalia nga Britania e Madhe.

Kjo është arsyeja pse ky destinacion ka kapërcyer vendpushimin e preferuar britanik të pushimeve Palma de Mallorca, i cili operon 41 fluturime në javë.

Sipas të dhënave të lëshuara nga kompania turistike Tomas Kuk, ky vend në Britani të Madhe, sipas të dhënave të mëparshme, mund të konkurrojë për destinacionin më tërheqës në 2018, meqë më shumë turistë po kthehen në vendpushimet turke.

Gjatë disa viteve të fundit, turistët kanë anashkaluar situatën e sigurisë, por operatorët turistikë janë kthyer shpejt në hartën turistike të botës.

Vitin e kaluar, Turqia u vizitua nga 25 milionë turistë, ndërsa në këtë sezon ky numër ka arritur në 32 milionë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/turqia-ia-she-hajrin-krizes-se-lires-mbushen-plazhet-me-turist/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala