Trump kërcënon Korenë e Veriut: Do kesh telashe shumë, shumë të mëdha

Autori:Gazeta Fjala

15025214771502224026_95858182_gettyimages-trump_kim

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar Korenë e Veriut se e presin “probeme shumë, shumë të mëdha” nëse ndodh gjë në territorin amerikan të Guamit.

Duke folur në një resort golfi, ai tha se territori do të jetë shumë i sigurtë. Trump tha se SHBA mund të vendosë sanksioine të tjera “sa  më të forta” për Korenë e Veriut.

Trump foli dhe me homologun kinez  Xi Jinping, i cili i mëshoi idesë së një zgjidhje paqësore. Shtëpia e Bardhëtha se të dyja palët ranë dakord që Korea e Veriut duhet të ndalojë “Sjelljen e saj të shtuar provokative”.
“Askush nuk e do zgjidhjen paqësore më shumë se Presidenti Trump., këtë a them unë”, tha Trump./TCh/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/trump-kercenon-korene-e-veriut-do-kesh-telashe-shume-shume-te-medha/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala