Tri këshilla për të drejtuar me autoritet

Autori:Gazeta Fjala

leader-850x567

Në organizatat e sotme, udhëheqësit duhet të ndikojnë dhe të bindin jo vetëm punonjësit që kanë lidhje të drejtpërdrejta, por një grup njerëzish, kontraktorësh, dhe menaxherësh.

Këtu janë tre këshilla për të pasur autoritet në çdo situatë, jeni apo s’jeni udhëheqësi zyrtar.

1. Mbani mend: entuziazmi është ngjitës. Entuziazmi juaj në lidhje me një projekt do të motivojë të tjerët për tu angazhuar më shumë dhe për tu kujdesur për të.

2. Kujdesuni për egon tuaj. Askush nuk do që të jetë përgjegjës për faktin që ju ndiheni të rëndësishëm. Merrni përsipër autoritetin që ju takon duke u treguar i shkëlqyeshëm në fushën tuaj, pa pritur aprovimin e të tjerëve.

3. Udhëhiqni në heshtje. Kur ju nuk jeni autoritar, të tjerët do e shohin me dyshim rreptësinë tuaj. Udhëhiqni me qetësi, mundohuni t’i përfshini të gjithë, dhe të bëni pyetje gjatë rrugës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/tri-keshilla-per-te-drejtuar-me-autoritet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala