Terapia për diabetin e tipit 1 ka treguar sukses

Autori:Gazeta Fjala

diabe_1485882216-4677355

Testimet e para të terapisë përmes së cilët trajnohet sistemi imunitar në mënyrë që të ngadalësoj avancimin e diabetit të tipit 1, kanë treguar që terapia është e sigurt.

Kjo sëmundje shkaktohet nga shkatërrimi i qelizave në pankreas, të cilat e kontrollojnë nivelin e sheqerit.

Imunoterapia, e cila është testuar në 27 persona në Britani, ka treguar shenja të ngadalësimit të sëmundjes, megjithatë ka nevojë që të konfirmohet përmes testimeve më të mëdha.

Sipas ekspertëve zhvillimi i kësaj terapie mund të eliminoj  ineksionet e përditshme në të ardhmen.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/terapia-per-diabetin-e-tipit-1-ka-treguar-sukses/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala