Të mos u bëhet presion votuesve

Autori:Gazeta Fjala

lista-zgjedhore_1497081569-8175474

Demokracia ne Veprim (DnV) ka prezantuar të dhëna mbi rrjedhën e fushatës për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 11 qershorit.

Albert Krasniqi nga DnV, ka  thënë se gjatë 10 ditëve të fushatës mesatarisht janë zhvilluar 100  takime në ditë të subjekteve politike, raporton lajmi.net.

Ai ka thënë se në krahasim më zgjedhjet e kaluara ka pasur një pjesëmarrje më të vogël të qytetarëve. Përveç në komunën e Leposaviqit ku janë shënuar dy incidente në tjerat pjesë  fushata ka qenë e qetë.  Vetëm nga ankesat e DnV, sipas tij,  partitë janë gjobitur me mbi 100 mijë euro.

Shfrytëzimi i resurseve shtetërore ka qenë i madh edhe në këto zgjedhje. Sipas Krasniqit shqetësues ka qenë përdorimi i fëmijëve në fushatë ku ata kanë evidentuar mbi 3000 fëmijë të shfrytëzuar për fushatë.

Nga të gjeturat e DnV del se  gjuha e urrejtjes ka qenë e pranishme edhe në këtë fushatë, por që ka qenë më e ulët në krahasim më fushatat zgjedhore të mëparshme.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/te-mos-u-behet-presion-votuesve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala