Tatuazhet shkaktojnë kancer

Autori:Gazeta Fjala

tatuazhet_1505257433-5684580

Tatuazhet rrezikojnë jetën tuaj nga sëmundja e kancerit!

Kështu rezulton një studim i ri, në të cilin thuhet se kimikatet në bojë tatuazhi udhëtojnë në gjak dhe grumbullohen në nyjet limfatike, të cilat mund të shkaktojnë që ata të bëhen të fryrë dhe prandaj pengojnë aftësinë e tyre për të luftuar infeksionet.

Në këtë studim britanik i cili llogarite të jetë i pari i llojit të vet, shpjegon se dioksid titaniumi kimik, i cili i shtohet bojës së tatuazhit për të krijuar ngjyra të caktuara, madje edhe linjat limfatike të ngjyrave, ka qenë më parë i lidhur me kancerin, kruajtjen dhe shërimin vonshëm.

Autori studimor Hiram Castillo nga Instituti Europian i Rrezatimit të Synchrotron në Francë, tha:

“Kur dikush dëshiron të marrë një tatuazh, ata shpesh janë shumë të kujdesshëm në zgjedhjen e një salloni ku përdorin hala sterile që nuk janë përdorur më parë’’.

“Askush nuk kontrollon përbërjen kimike të ngjyrave, por studimi ynë tregon se ndoshta ata duhet,”  përfundon ai. /

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/tatuazhet-shkaktojne-kancer/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala