Si të ndaloni gjakderdhjen brenda 10 sekondave

Autori:Gazeta Fjala

gjaku1488474821-750x430

Të gjithëve na ndodh në shtëpi, teksa pastrojmë ose riparojmë ndonjë gjë të vogël, të lëndohemi në pjesë të ngryshme të trupit.

Pjesët më të “rrezikuara” janë gjithmonë duart dhe këmbët, sidomos gishti i vogël i këmbës. Besoj se të gjithëve na ka ndodhur që kur jemi lënduar të kemi pasur edhe gjakderdhje.

Por përveç fashove dhe jodit që i kemi vendosur, keni menduar ndonjë mënyrë tjetër për të ndaluar gjakderdhjen?

Ky artikull do ju vijë në ndihmë sesi të ndaloni gjakderdhjen në 10 sekonda. Të gjithë besoj e përdorim specin e kuq pluhur për t’i shtuar shijen gatimeve, por tashmë ky pluhur do t’ju ndihmojë dhe me gjakderdhjen.

Metoda e aplikimit të këtij pluhuri është shumë e lehtë, thjesht vendosni pak pluhur speci të kuq mbi plagë dhe gjaku do ndalojë së rrjedhuri.

Speci i kuq ndikon në barazimin e shtypjes së gjakut dhe stimulon trashjen e gjakut dhe parandalon infeksionin. Kur ndodh të keni prerje të mëdha, merrni një lugë gjelle spec të kuq, hidheni në një gotë ujë dhe pini përzjerjen, kjo do ndikojë në ndalimin e rrjedhjes së gjakut.

Ekspertët pohojnë se speci i kuq mund të parandalojë atakun kardiak dhe gripin

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/si-te-ndaloni-gjakderdhjen-brenda-10-sekondave/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala