Si mund të bëheni vëzhgues në zgjedhje?

Autori:Gazeta Fjala

zgjedhje-fletevotimet_1497182006-6450947

Derisa zgjedhjet lokale po afrohen Komisioni Qendror i Zgjedhjeve jep instruksione se kush mund të vëzhgoi nëse procesin e votimit do të zhvillohet siç duhet.

Përveç organizatave jo-qeveritare vendëse e ndërkombëtare edhe mediat mund të akreditohen për t’i vëzhguar zgjedhjet.

Sipas KQZ nëse qytetarët janë të interesuar për ti vëzhguar zgjidhjet, duhet ti bashkohen njërës prej këtyre subjekteve për të vëzhguar në zgjedhje.

Në listën e KQZ-së për vëzhgues të zgjedhjeve mund të jenë nëse:

  1. Jeni kandidat në këto zgjedhje.
  2. Jeni pjesëtar i forcave të policisë.
  3. Jeni pjesëtar i ushtrisë, pjesëtar i njësisë së inteligjencës në Kosovë

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/si-mund-te-beheni-vezhgues-ne-zgjedhje/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala