Shqiptari në mesin e kriminelëve më të kërkuar në Europë

Autori:Zekirja Shabani

kerkim

Europoli ka hapur një uebsajt ku paraqiten kriminelët më të kërkuar ” në Evropë, mes të cilëve janë edhe një vrasës i dyshuar nga Glasgou, një bjonde 29-vjeçar nga Finlanda dhe atentatori i sulmeve të Parisit Salah Abdeslam.

Faqja e internetit u hap nga Rrjeti Evropian i Skuadrave Aktive të Kërkimit të të Arratisurve dhe përbëhet nga të gjithë 28 vendet anëtare të BE-së.

Ata që janë në listë ose janë dënuar ose janë të dyshuar për përfshirje në krime të rënda si vrasje, terrorizëm, dhunim apo mashtrim të madh financiar.

Publiku mund të japë informacion mbi të dyshuarit, në mënyrë anonime nëse është e nevojshme dhe në disa raste ka shpërblime në dispozicion për kapjen e kriminelëve të përfshirë.

Mes te kerkuarve ndodhet edhe nje shqiptar, per te cilin policia austriake ofron 10,000 per informacione.

Hime Lufaj, 31 vjec dushohet se ka qelluar disa here me thike nje polic ne qafe dhe ne krah. Ai kerkohet gjithashtu me tentativen e vjedhjes se ne gruaje.

Derek Ferguson, pictured, is wanted by police in Glasgow for suspicion of murderMarina Cecilia Kettunen, 29, right, is the only woman on the listSalah AbedslamMohamed Abrini

Ne foto, poshte: Hime Lufaj

Hime Lufaj

Patrik SnajdrZeljko Bojanic

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/shqiptari-ne-mesin-e-krimineleve-me-te-kerkuar-ne-europe/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala