Shqipëria me çmimet më të larta të energjisë në rajon

Autori:Gazeta Fjala

tirana-4

Shqipëria gjatë këtij viti ka pasur çmimet më të larta të energjisë për konsumatorët familjarë në raport me vendet e tjera të rajonit të Ballkanit.

Eurostat në publikim të statistikave për çmimet e energjisë në Europë, identifikoi se Shqipëria për nga çmimet e larta të energjisë la pas Kosovën, Serbinë, Maqedoninë, Bosnjën dhe ofron çmime të ngjashme me Malin e Zi dhe Bullgarinë.  Krahasimi i çmimit është bërë nga Eurostat në euro për kilovatorë.

Për konsumatorët familjarë  çmimet e energjisë elektrike gjatë gjysmës së parë të vitit 2016 kanë qenë më të larta në Danimarkë (0,309 euro për kwh), Gjermani (0,297 euro për kwh) dhe Belgjikë (0,254 euro për kWh).

Ndërsa çmimet më të ulta të energjisë elektrike i  përfituan konsumatorët familjarë  në vendet anëtarë të BE si Bullgaria me (0,096 euro për kwh), Hungaria (0.111 euro për kwh) dhe Estonia me (0,121 euro për kwh). Çmimi i energjisë elektrike për familjet në Danimarkë ishte 3 herë më e lartë se çmimi në Bullgari.

Në përgjithësi çmimet e energjisë elektrike për familjet në Europë janë rritur në vitin 2008, kanë mbetur e qëndrueshme apo me pak ulje në vitin 2009, u ngjiten përsëri më  2010 dhe kanë pësuar një rënie të lehtë në vitin 2016.

Për konsumatorët familjarë, taksat më të ulëta që paguhen për energjinë janë ne Mbretërinë e Bashkuar (4.7%) dhe Maltë (4.8%), ku për çmimin bazë është aplikuar një normë e ulët e TVSH-së. Taksat më të larta aplikohen në Danimarkë, ku gati 70% të çmimit final përbëhet nga taksat dhe tatimet.

Ndërmjet gjysmës së parë të vitit 2015 dhe të njëjtës periudhë të vitit 2016, rritja më e madhe e çmimeve në mesin e shteteve anëtare të BE-së është vërejtur në Belgjikë (+20%), ndërsa çmimet ulen ndjeshëm në Qipro (-22%) dhe Holandë (-18%) ./monitor.al/fff

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/shqiperia-me-cmimet-me-te-larta-te-energjise-ne-rajon/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala