Shishet ushqyese të bebeve, rrisin rrezikun për obezitet

Autori:Gazeta Fjala

450F2B1900000578-4951394-image-a-46_1507200866312

Një kimikat i gjetur në produktet e përditshme nga shishet e foshnjave rrit rrezikun e mbipeshës së fëmijëve, zbulojnë për herë të parë hulumtime të reja.

Ekspozimi ndaj kimikatit të ndërprerjes hormonale Bisphenol A (BPA), i cili praktikohet për krijimin e plastikave, gjatë zhvillimit në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun për të qenë tepër mbipeshë në jetën e mëvonshme, u gjet një rishikim studimi.

Ekspozimi i BPA gjithashtu rrit nivelet e yndyrës në gjak, shton kërkimet – studimet e mëparshme kanë gjetur se kjo rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Këto rezultate ndodhin edhe kur ekspozimi i BPA ndodh në sasi nën nivelin e rekomanduar.

I njohur si kimikat i gjinisë për efektet e saj në rritjen e gjinisë mashkullore, studiuesit besojnë se BPA mund të shkaktojë trashje duke ndryshuar hormonet përgjegjëse për metabolizmin e yndyrës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/shishet-ushqyese-te-bebeve-rrisin-rrezikun-per-obezitet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala