Shirat në formë akulli godasin 800 pemë, vonohen fluturimet në Rumani

Autori:Gazeta Fjala

rumani

Autoritetet thonë se një shi i akullt ka përfshirë tërë Rumaninë dhe ka rrëzuar qindra pemë dhe linja elektrike, duke dëmtuar makinat si dhe duke shkaktuar vonesa të gjata në fluturim. Dhjetëra fluturime u vonuan dhe u anuluan në aeroportin Henry Coanda të Bukureshtit për shkak të kushteve ekstreme të motit një ditë më parë.

U raportuan ndërprerje të energjisë për disa orë në kryeqytet nga linjat e rrymës elektrike. Autoritetet e emergjencës thonë se degët e pemëve ranë si dhe u bënë shkak për plagosjen e dy personave.

Rreth 40 vetë u ekzaminuan për thyerje pas rrëshqitjes në akull. Ministria e Brendshme rumune tha se më shumë se 800 pemë erdhën në Bukuresht dhe se pemët dëmtuan dhjetëra makina dhe kazanët e plehrave të cilat ishin të shpërndara në rrugë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/shirat-ne-forme-akulli-godasin-800-peme-vonohen-fluturimet-ne-rumani/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala