Serbia, vendi me më shumë të pashkolluar në Evropë

Autori:Gazeta Fjala

beograd-637x424

“Shqetësuese Çdo i pestë qytetare në Serbi s’kane ty kryer shkollen e mesme..” eshte yk titulli i i mediave serbe te cilat duke ju referuar Tanjug, merren me ektre teme tejet prokupuese për Serbinë, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë në Serbi, 14 për qind e popullsisë të moshës mbi 15 nuk e ka përfunduar shkollën kryesore të prodhimit, ndërkohë që rreth 20 për qind nuk kanë diplomë të shkollës së mesme.
Kjo do të thotë se asnjë kualifikim për punë jo një e treta e popullsisë së rritur.

“Situata është e ngjashme në BE. Pak më shumë se 20 për qind e popullsisë së rritur, ose 64 milionë qytetarë të BE-së, nuk ka diplomë të shkollës së mesme,..”  tha përfaqësuesi i Komisionit Evropian Vilhelm Vukovic ne  konferencën EPAL  në Serbi me temn “Zhvillimi i aftësive të mësuesve dhe trajnuesve në fushën e arsimit për të rritur nëpërmjet bashkëpunimit”.

Ai theksoi se arsimi është shumë i rëndësishëm për punësim, dhe në favor të dëshmohet nga fakti se më shumë se gjysma e qytetarëve të BE-së, të cilët nuk e kanë përfunduar shkollën e mesme, janë të papunë.

Ai shpjegoi se të gjitha vendet e BE-së janë qëllimet e synuara të se sa të rriturit duhet të jenë të përfshirë në arsim, një objektiv i shumicës së vendeve është se rreth 15 për qind e popullsisë së rritur është i përfshirë në arsim.

Niveli më i lartë i arsimimit të popullsisë së rritur kanë vendet skandinave, ndërsa nivelin më të ulët të arsimit në vendet e Evropës Jugore. Kur është fjala për rajonin, Sllovenia është më e përparuar, kur është fjala për edukimin e popullsisë së rritur.

Zëvendës Drejtor i Fondacionit Tempus Sofija Dukic ka  specifikuar se arsimimi i të rriturve nuk është vetëm shkrim e këndim, por është paradigmë shumë më e gjerë dhe ata që kanë përfunduar shkollën e mesme apo kolegjin ata kanë nevojë për të përmirësuar.

EPAL është një platformë evropiane për profesionistët në fushën e arsimimit të të rriturve në Evropë. Ajo u themelua në vitin 2014, një prej themeluesve të Komisionit Evropian në kuadër të programit Erasmus plus bashkëpunim mbështetjen në fushën e arsimit, trajnimit, rini dhe sport.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/serbia-vendi-me-me-shume-te-pashkolluar-ne-evrope/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala