Sëmundja sifilis në rritje e sipër

Autori:Gazeta Fjala

45FD2A6A00000578-5048425-image-a-1_1509748230461

Sipas një studimi të fundit të zyrtarëve botëror të shëndetësisë, sëmundja e Sifilusit, është në rritje e sipër.

Në shumë se 200 njerëz në 20 shtete janë diagnostifikuar me sëmundjen seksualisht të transmetuar në sy.

Sifilis okular, i cili mund të shkaktojë verbëri dhe vizion të paqartë, zhvillohet nga një infeksion i sifilizit në kurrizin kurrizor, i cili më pas përhapet në sy.

Ndërsa kjo ishte një herë e rrallë, shifrat raportohet se janë rritur në mënyrë të vazhdueshme në Amerikë në vitet e fundit.

Ky infeksion bartet nga bakteret Treponema pallidum.

Sifilizi është dukshëm e vështirë për t’u diagnostikuar meqenëse simptomat e saj janë të ngjashme me kushtet e tjera – një hundë të lëngshme dhe dhimbje fyti. Vuajtësit zhvillojnë plagë, edhe pse këto shpesh mund të shpërfillen.

Shkalla e të gjitha sëmundjeve të transmetuara seksualisht është rritur, rritja më e madhe është parë në rastet e sifilizit kongjenital, i cili u rrit 27.6 për qind midis 2015 dhe 2016, njofton Klan Kosova.

Shkalla e infeksioneve të sifilisit primar dhe sekondar u rrit 17.6 për qind që nga viti 2015.

Në fazat e hershme, pacientët mund të marrin një injeksion penicilinë G. Benzathine por kjo nuk do të zhbëjë dëmin e brendshëm, por do të eliminojë infeksionin.

Për ata me sifilizë latente – dhe nuk janë të sigurt për sa kohë kanë pasur atë – mjekët rekomandojnë që të kenë tre doza të injektimit të penicilinës, shtatë ditë larg njëri-tjetrit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/semundja-sifilis-ne-rritje-e-siper/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala