Rritet më shumë se dyfish numri i traktorëve në vendin tonë

Autori:Gazeta Fjala

traktori_agrodrinia_614907_596998-600x360-3

Bujqësia është ndër shtyllat kryesore të çdo ekonomie.

Edhe në vendin tonë duket se po i kushtohet shumë rëndësi kësaj lëmie ndër vite. Bujqit nëpër gjithë vendin kanë blerë shumë traktorë për të punuar tokat.

Kjo vërehët në statistiakt e publikuara nga Agjencioni Statistikor i Kosovës. Numri i traktorëve në vitin 2019 ka shënuar rritje të madhe.

Në vitin 2017-të ishin 523 traktorë të regjistruar në Kosovë. Kurse në vitin 2018, ky numër ka shënuar rritje për më shumë se 100%.

Numri i traktorëve në vitin 2018 është 1791. Që nga viti 2011, ky është numri më i madh i traktorëve që kanë qenë në territorin e Kosovës.

image-17

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/rritet-me-shume-se-dyfish-numri-i-traktoreve-ne-vendin-tone/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala