Rreziku i tmerrshëm që iu kanoset shtatzënave me ekspozim vetëm 1-javësh ndaj ajrit të ndotur

Autori:Zekirja Shabani

7151218-6472883-image-a-27_1544222302522-634x358 (1)

Ekspozimi ndaj ajrit të ndotur mund të rrisë ndjeshëm rrezikun që një grua shtatzënë të pësojë abort pas qëndrimit 1-javor në ajër të ndotur, zbulon një raport i ri.

Dhe madje edhe një periudhë e shkurtër e ekspozimit mund të ketë efekte dramatike në trup, duke përfshirë rritjen e rreziqeve prej 16 për qind tek gratë shtatzëna për të pasur abort, raportojnë shkencëtarët e Universitetit të Utah-s,

Proceset industriale, makinat dhe lëndët djegëse të tjera kanë shkaktuar kërdi në ajër.

Ndotja është negative për çdo pjesë të trupit. Kjo i bën mushkëritë të punojnë më shumë dhe dëmtojnë qelizat e tyre.

Gjithashtu, ndotja e ajrit bën zemrën të punojë më shumë, si dhe rrit rrezikun e defekteve të lindjes.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/rreziku-i-tmerrshem-qe-iu-kanoset-shtatzenave-me-ekspozim-vetem-1-javesh-ndaj-ajrit-te-ndotur/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala