Rreziku i takave të larta për gratë e punësuara!

Autori:Gazeta Fjala

57ac4c62b4b3433eaa44c7086a121106

Gratë e punësuara duhet të mendojnë dy herë para se të mbajnë take të larta për një natë jashtë në qytetit.

Këpucët mund t’i lënë ata me bunione të dhimbshme, grurë, kalluse dhe një mori lëndimesh të tjera, duke përfshirë edhe ato që ndikojnë në funksionimin e muskujve të tyre kur ato ushtrojnë.

Dhe këto sëmundje e bëjnë të vështirë – nëse jo e pamundur – të bëjnë stërvitje të forta që kërkojnë të vrapojnë ose të kapen.

Nëse e injoroni dëmin për një kohë të gjatë, mund të prisni disa javë para se të ktheheni në palestër, pasi këmbët tuaja do t’ju duhet të pushojnë për të shëruar siç duhet nëse i keni dëmtuar ato duke u veshur vazhdimisht me takë të lartë.

Një ekspert shpjegon se pse duhet t’i shmangni ato sa më shumë që të jetë e mundur dhe jep këshilla se si të kujdeseni për këmbët tuaja nëse i keni lënduar tashmë.

Kirurgu i këmbëve dhe i kyçit të këmbës Dr Neal Blitz tha se të qenit elegante është e kushtueshme sa që shpesh është mirëqenia e këmbëve tuaja.

”Takat e larta, ndërsa duken bukur, nuk janë të mira për këmbët tuaja”, tha Dr Blitz, duke shpjeguar se klientët e tij vijnë me probleme të dhimbshme të këmbëve të cilat ndonjëherë kërkojnë kirurgji si rezultat i mbajtjes së takave të larta shumë shpesh.

“Kjo e vë këmbën në një pozicion anormal,” shtoi ai. Dr Blitz shpjegoi se takat e larta shpesh janë fajtore kur enjtja e tyre lind në bazë të përbashkët të gishtit të madh të një gruaje.

Enjtjet shkaktojnë gishtin tuaj të madh për të shtyrë në gishtin e afërt me të, dhe lëkura është zakonisht e kuqe dhe të ndjeshme.

Një tjetër problem i zakonshëm që shkaktojnë takë të lartë është një gjendje e quajtur hammertoe, dhe ndodh kur gishti i dytë i një gruaje bëhet i kërrusur. Gjendja e mesit është e rrudhur, sepse është shtyrë në majë të një këpucësh me takë të lartë për periudha të gjata kohore.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/rreziku-i-takave-te-larta-per-grate-e-punesuara/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala