Rrëfimi i dy kosovarëve që lanë gjithçka për të punuar në Gjermani

Autori:Gazeta Fjala

agjenci-punesimi-gjermani-780x439-650x358

Dy të rinjtë, Fitore Kastrati dhe Rexhep Bytyçi, kanë vendosur ta lënë Kosovën dhe të zhvendosen në Gjermani për punësim dhe jetesë.

Kosova nuk ofron kushte për punësim dhe kjo ka bindur Kastratin dhe Bytyçin që të kërkojnë vende pune jashtë vendit, raporton televizioni publik i Kosovës.

Ata shprehen se në Kosovë nuk ka kushte, dhe përkundër se kanë diplomuar, nuk po mund të gjejnë punë

Shumë të rinj, të ardhmen e tyre e shohin si të punësuar jashtë shtetit. Por, që atje të shkojnë të përgatitur, kanë vendosur të përvetësojnë një profesion. Andaj, në bashkëpunim me Ministrinë e Punës, ka organizata që ofrojnë trajnime si në degën e infermierisë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/rrefimi-i-dy-kosovareve-qe-lane-gjithcka-per-te-punuar-ne-gjermani/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala