Pse na pengon kur e dëgjojmë veten?

Autori:Gazeta Fjala

cuidados-com-a-voz

Sipas ekspertëve kjo është mëse normale për personin që të irritohet nga zëri i vet.

Arsyeja është psiçike.

Sipas Akademisë Amerikane të Otolaringorologjisë veshi përbëhet nga tre pjesë të cilat funksionojnë si mekanizma deri në përcjelljen e tingujve drejt trurit i cili më pas i përpunon ato duke mundësuar kështu kundërpërgjigjen zanore.

Për këtë arsye kur dëgjojmë ndonjë zhurmë apo një zë të lartë ne frikësohemi apo reagojmë natyrshëm.

Sipas ekspertëve mospëlqimi i zërit tonë është proces natyror i lidhur me reagime psikike pasi njerëzit si qenie logjike gjithmonë janë të prirur drejt perfeksionimit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/pse-na-pengon-kur-e-degjojme-veten/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala