Problemet që bananet i zgjidhin më mirë se barnat

Autori:Gazeta Fjala

banane

Duket shumë e çuditshme, por ka disa probleme të cilat bananet mund t’i zgjidhin më mirë se barnat.

Fruti i bananes është i mirë për shëndetin tonë, sepse përmban proteina, një sasi të madhe të vitaminave dhe ushqyesve të tjerë dhe është me të vërtetë e shijshme.

Bananet gjithashtu na mbrojnë nga sëmundjet, duke marrë parasysh sasinë e tyre të lartë të fibrave.

Më poshtë janë disa probleme specifike që bananet mund t’i zgjidhin më mirë se barnat:

Bananja është një burim shumë i mirë i energjisë dhe kjo është arsyeja pse sportistët e konusmojnë atë shumë.

Bananja përmban aminoacide, gjë që na bën të lumtur dhe të qetë dhe është mbrojtës i mirë kundrejt stresit. Gjithashtu, magneziumi dhe kalciumi mund të na mbrojnë nga depresioni.

Bananja përmban një nivel të lartë të kalciumit dhe pak kripë, që është shumë mirë për zemrën dhe ndihmon gjithashtu në presionin e lartë të gjakut.

Fuqia e kujtesës tuaj do të rritet duke konsumuar një banane çdo ditë.

Bananja përmban sasi të madhe hekuri, duke rritur nivelin e hemoglobinës së gjakut dhe është shumë e mirë për personat që kanë problem me aneminë.

Fruti i bananes mund të rregullojë hormonet e trupit.

Gjithashtu bananet mund të ndihmojnë gruan shtatzënë, sepse qetësojnë mundimet e mëngjesit dhe rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak.

Një banane në mëngjes mund të parandalojë kapsllëkun, sepse përmban një sasi të lartë të fibrave.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/problemet-qe-bananet-i-zgjidhin-me-mire-se-barnat/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala