Prindërit e fëmijëve të suksesshëm kanë gjëra të përbashkëta

Autori:Gazeta Fjala

femijet-qe-lexojne-1

Prindërit e mirë duan që fëmijët e tyre të qëndrojnë larg telasheve, të dalin mirë në shkollë e të vazhdojnë të bëjnë gjëra mahnitëse kur të rriten.

Ndërkohë që nuk ekziston ende një recetë e caktuar për të rritur fëmijë të suksesshëm, studimet psikologjike kanë zbuluar disa faktorë që parashikojnë suksesin.

Ja çfarë kanë të përbashkët prindërit e fëmijëve të suksesshëm:

1-Ata i detyrojnë fëmijët të bëjnë punë shtëpie

2-Ata i mësojnë fëmijëve aftësi sociale

3-Ata kanë pritshmëri të larta

4-Ata kanë arritur nivele të larta edukimi

5-Ata i mësojnë matematikë fëmijëve që të vegjël

6-Ata zhvillojnë një marrëdhënie me fëmijët

7-Ata janë më pak të stresuar

8-Mamatë punojnë jashtë shtëpie

9-Ata kanë status të lartë social-ekonomik

10-Ata mësojnë fëmijët të krijojnë një vizion për të ardhmen

11-Ata i vendosin fëmijëve emra të përhapur e të lehtë për tu shqiptuar

12-Ata e kuptojnë rëndësinë e ushqyerjes së mirë

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/prinderit-e-femijeve-te-suksesshem-kane-gjera-te-perbashketa/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala