Popujt qA� i shesin gjak KosovA�s

Autori:Gazeta Fjala

33237591_10215846906794464_9033456941032013824_n

NjA� sasi e konsiderueshme e gjakut nga Anglia, Franca e Japonia rrjedhA� nA�pA�r venat e kosovarA�ve. QytetarA�t nA� nevojA�, paguajnA� mijA�ra euro pA�r njA� dozA� gjaku nga vendet e huaja.

Infokusi mA�son se mA� sA� shtrenjti kushton gjaku japonez e ai i shtetit tA� kulturA�s, Franca. Por, A�mim shumA� mA� i lirA� paguhet pA�r a�?gjakun mbretA�rora�?, nga Anglia.

Sipas tA� dhA�nave tA� DoganA�s sA� KosovA�s, gjaku nga importi A�shtA� i domosdoshA�m pA�r tA� shpA�tuar jetA�t e kosovarA�ve, pavarA�sisht se sasi e madhe e gjakut po grumbullohet pothuajse A�do ditA� nA� QendrA�n KombA�tare tA� Transfuzionit tA� Gjaku nga qytetarA�t e vullnetit tA� mirA�.

Por, kjo nuk po kryen punA�.

NA� vitin e kaluar pA�r tA� siguruar njA� sasi tA� vogA�l gjaku nga Franca u paguan afA�r 500 euro.

NA� tA� dhA�nat e dA�rguara nga Dogana e KosovA�s pA�r Infokusin thuhet se pA�r 60 gram gjak francez u paguan saktA�sisht 484.48 euro.

GjatA� vitit tA� kaluar gjak u importua edhe nga Anglia, por nga ky shtet pA�r 18 gram gjak u paguan vetA�m 8.95 euro.

PA�r sasi tA� njA�jtA� sa u importua nga ky shtet, nuk u pagua pA�r gjakun qA� erdhi nga Japonia. Gjakun e vendit tA� largA�t Aziatik kosovarA�t e paguan shumA�fishA� mA� shtrenjtA�.

89.76 euro kushtoi 18 gram gjak i importuar nga ky shtet.

KA�shtu bA�het e ditur nA� tA� dhA�nat e DoganA�s sA� KosovA�s.

MegjithA�se gjaku i importuar nga Norvegjia A�shtA� edhe mA� i shtrenjtA� se sa gjaku i importuar nga Japonia. PA�r 20 gram gjak nga ky shtet u paguan 178.68 euro.

As gjaku qA� vjen nga Belgjika nuk A�shtA� i lirA�.

Ky A�shtA� vendi i vetA�m nga A�shtA� importuar pA�r katA�r muajt e parA� tA� kA�tij viti, dhe pA�r 30 gram gjak ky shtet u paguan 260 euro.

Nga vendet e huaja nuk u sollA� vetA�m gjak njerA�zor.

Kosova importon edhe gjak tA� kafshA�ve

NA� KosovA� erdhi edhe njA� sasi e konsiderueshme e gjakut tA� kafshA�ve.

NA� tA� dhA�nat e DoganA�s thuhet se ky gjak i kafshA�ve u pA�rgatitur pA�r pA�rdorime terapike, profilaktike apo diagnostikuese.

E ai kushtonA� shumA� mA� shtrenjtA� se gjaku qA� rrjedhA� nA� vena tA� njerA�zve.

Gjaku i kafshA�ve nga Kanada nA� vitin e kaluar ka kushtuar 354.28 euro. NdA�rkaq pA�r 0.07 gram gjak tA� kafshA�ve tA� ardhur nga Gjermania u paguan 26.96 euro.

NA� periudhA�n e njA�jtA� kohore gjak pA�r kafshA�t erdhi edhe nga Anglia.

KosovarA�t pA�r 2.36 gram paguan 946.18 euro.

NA� vitin e kaluar gjak kafshA�sh erdhi edhe nga Japonia. Ky lloj gjaku i importuar nga ky vend pA�rfshinA� njA� koston mA� tA� lartA� nga tA� gjitha importet e tjera tA� gjakut. PA�r 22.40 gram gjak tA� kafshA�ve u paguan 8,353.69 euro.

Kurse nA� kA�tA� vitA� pA�r 5.92 gram gjak u paguan 2,656.30 euro.

30 mijA� vullnetarA�t e dhurimit tA� gjakut

MegjithatA�, Kosova falA� dhuruesve vullnetarA� nuk A�shtA� shumA� e varur nga gjaku i shteteve tjera.

Drejtoresha e QendrA�s KombA�tare tA� Transfuzionit tA� Gjakut, Bukurije Zhubi, ka thA�nA� pA�r Infokusin se qA� nga viti i kaluar janA� afro 30 mijA� dhurues tA� gjakut.

a�?Dhuruesit vullnetar tA� gjakut mbulojnA� deri nA� 80 pA�r qind tA� nevojave tA� pacientA�ve, pjesa tjetA�r ndihmohet pA�rmes dhurimit tA� orientuara�?, ka thA�nA� Zhubi.

Sipas saj gjakun pA�r nevojtarA�t e sigurojnA� dhurues nga tA�rA� territori i KosovA�s. NA� masA� mA� tA� madhe ata i takojnA� moshA�s sA� re.

NdA�rkaq meshkujt janA� ata tA� cilA�t mbulojnA� pjesA�n mA� tA� madhe tA� furnizimit me gjak.

a�?Dhuruesit vullnetarA� tA� gjakut janA� nga i gjithA� territori i KosovA�s, Prishtina, Peja, Prizreni Gjakova, Gjilani, Mitrovica, Vushtrria, Ferizaj. 67 % e dhuruesve vullnetarA� i takojnA� grup moshA�s deri nA� 30 vjeA�, kryesisht janA� meshkuj deri 80 % respektivisht femrat 20%a�?, thotA� Zhubi.

Ndryshe, java e dhurimit tA� gjakut nis nA� qershor. Dhurimi vullnetar i gjakut praktikohet A�do vit nA� KosovA�, dhe organizohet nga Qendra KombA�tare e Transfuzionit tA� Gjakut. (Vjosa Kabashi)/Infokusi.com

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/popujt-qe-i-shesin-gjak-kosoves/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala