Politikani terrorist tentativa për të vrare Princin britanik, bombë pranë aeroportit

Autori:Gazeta Fjala

capture_1512651740-1374504

Një politikan britanik, që kishte planifikuar një sulm me bombë gjatë vizitës së Princit Charles në Irlandë, është burgosur për më shumë se 11 vjet.

Seamus McGrane 63 vjec u shpall fajtor për akte terroriste dhe anëtarësimin në një organizatë të paligjshme.

Ai u fut fshehurazi duke vendosur eksplozivë  në një restorant në Dublin, ku pritej të ndalej ish-bashkëshorti i Princeshë Dianes.

McGrane u takua me një terrorist, disa herë në lokal pranë aeroportit të Dublinit në fillim të vitit 2015 për të planifikuar sulmin me bombë.

Policia kishte instaluar pajisje dëgjimi dhe McGrane u regjistrua duke diskutuar strategjinë dhe sulmim me eksploziv, si dhe stërvitjen e anëtarëve të organizatës terroriste, ku ai ishte betuar si anëtar.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://gazetafjala.com/politikani-terrorist-tentativa-per-te-vrare-princin-britanik-bombe-prane-aeroportit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala